Ta strona używa ciasteczek ("cookies"). Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.  Dowiedz się więcej tutaj.
Wpisy w blogu oznaczone tagiem "epacta"
Oficjalna zmiana siedziby
Sep 10, 2020
Teraz już oficjalnie informujemy o zmianie siedziby naszej firmy.
Aktualne dane:
EPACTA SYSTEMY INFORMACYJNE Sp. z o.o.
ul. Gościniec 14/1,
62-069 Dąbrówka
Polska
tel.: +48 61 665 8463..64
faks: +48 61 102 1824
e-mail: info@epacta.com.pl
Tagi:
Komentarze (0)
Wkrótce Epacta oficjalnie w nowej siedzibie
Sep 2, 2020
Już niebawem Epacta oficjalnie zmieni siedzibę.


Nasz nowy budynek znajduje się w Dąbrówce k.Poznania (ulica Gościniec 14/1) tuż przy trasie ekspresowej S11 i niedaleko lotniska Poznań Ławica oraz węzła z autostradą A2.      

Tagi:
Komentarze (0)
Ważny projekt zakończony sukcesem !
Dec 7, 2018
W ostatnich dniach zakończyliśmy (tj. zrealizowaliśmy zgodnie z życzeniem Klienta) prace w ramach rozbudowanego projektu, w który byliśmy zaangażowani przez ostatnie miesiące. Prace projektowe obejmowały m.in. tworzenie i modyfikacje aplikacji w IBM Domino (klasyczne i XPages), przygotowanie pojedynczego logowania pomiędzy MS AD i IBM Domino (SSO), integrację z systemem ePUAP oraz obsługę kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Tagi:
Komentarze (0)
Epacta na IBM Social Business Day - 14 października 2016 w Warszawie
Sep 21, 2016
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu IBM Social Business Day, na którym będziemy prezentowali efekty naszych doświadczeń z IBM Blumeix i XPages.
Planujemy m.in. pierwszy publiczny pokaz naszego najnowszego systemu TOORBINA Appstore dla XPages oraz autorskiego narzędzia do zarządzania aplikacjiami w chmurze TOORBINA Cloud Manager.

Termin: 14 października (piątek), godz. 9:15.

Lokalizacja: Warszawa, Arrow ECS, ul. Krakowiaków 32, sala GAMMA.

Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Kliknij tutaj aby pobrać agendę.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: mpiotrowska@pl.ibm.com

Serdecznie zapraszamy

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Wiki - osadzanie obrazów / zdjęć.
Oct 31, 2013

Ważnym komponentem IBM Connections są obszary wiki. Można je wykorzystać w organizacji na wiele sposobów zarówno jako komponenty samodzielne jak i będące elementem społeczności. Oto tylko dwa przykłady:
- baza wiedzy (np. katalog produktów, informacje techniczne na temat produktów)
- środowisko do zespołowej pracy z dokumentami (np. budowa agendy spotkania, dokumentacja projektu).

W pracy z obszarami wiki często wykorzystuje się ilustracje lub zdjęcia (obrazy), które są osadzane w treści strony.


Edycja strony wiki z zaznaczoną ikoną wstawiania obrazów


Okno dialogowe wstawiania obrazu - plik zewnętrzny


Okno dialogowe wstawiania obrazu - załącznik strony wiki


W IBM Connections redaktor wiki może skorzystać z plików graficznych, które są:
- dołączone do strony wiki jako załączniki
- dodane do plików społeczności lub folderu współdzielonego ze społecznością
- dodane do komponentu Galeria Multimediów społeczności lub
- przechowywane poza systemem IBM Connections.

Każdy z tych sposobów pracy ma swoje wady i zalety, z których warto sobie zdawać sprawę przed rozpoczęciem edycji.

Sposób 1 - załączniki w Wiki


Zdjęcia w opisany sposób dodaje się pojedynczo. Nie ma możliwości wskazania jednorazowo wielu plików tak jak to ma miejsce w module Pliki. Usunięcie zdjęcia z treści dokumentu nie powoduje automatycznego usunięcia pliku z załączników strony wiki. Trzeba to zrobić oddzielnie.

Sposób 2 - pliki społeczności


W tym rozwiązaniu można jednorazowo dodawać wiele plików co z jednej strony skraca czasochłonność, ale z drugiej strony więcej czasu trzeba poświęcić na samo wstawianie zdjęć do wiki bowiem każdorazowo należy skopiować adres URL konkretnej wersji pliku zdjęcia. Prace można sobie ułatwić otwierając komponent Pliki w oddzielnym oknie przeglądarki i przełączać okna po skopiowaniu URL obrazka.
Po dodaniu nowej wersji pliku zdjęcia w komponencie Pliki społeczności (lub folderze współdzielonym ze społecznością) samo zdjęcie osadzone w dokumencie wiki nie zmieni się.
Uwaga: każde wyświetlenie strony z tak osadzonymi zdjęciami będzie odnotowane we właściwościach każdego pliku (zakładka "Informacje o tym pliku") jako pobranie.
Może to skutkować jednak wolniejszym ładowaniem się obrazków na stronie.

Sposób 3 - pliki w Galerii Multimediów społeczności


Należy pamiętać, że usuniecie źródłowego zasobu z galerii spowoduje, że zdjęcie / obrazek nie wyświetli się na stronie wiki. Podobny błąd wystąpi gdy plik źródłowy zostanie zastąpiony innym (opcja "Zastąp" w Galerii Multimediów).
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osadzania miniatur zdjęć automatycznie generowanych przez komponent Galerii Multimediów. W tym celu należy wykorzystać adres URL miniatury, a nie zdjęcia źródłowego, które także jest dostępne w galerii.
Niestety pliki do Galerii Multimediów można dodawać tylko pojedynczo.
W przypadku osadzania na stronie wiki miniatur z galerii wyświetlenie strony nie będzie odnotowane we właściwościach pliku źródłowego. Jeśli jednak osadzony zostanie obrazek odwołujący się do pliku źródłowego w galerii (nie miniatury) statystyka pobierania pliku (zakłada "Informacje o tym pliku") będzie aktualizowana.

Sposób 4 - pliki zewnętrzne


W takim rozwiązaniu właściciel obszaru wiki nie ma kontroli nad zasobami plików graficznych (oczywiście poza przypadkiem gdy zarządza zewnętrznym źródłem tychże).
Pliki graficzne osadzone w ten sposób w wiki nie są w żaden sposób przechowywane w IBM Connections. Po otwarciu strony system po prostu wyświetla zasób przechowywany pod wprowadzonym adresem URL. Należy tym samym pamiętać, że po usunięciu pliku źródłowego zdjęcie nie zostanie wyświetlone. Podobna sytuacja będzie miała miejsce gdy użytkownik otwierający wiki nie ma uprawnień do systemu, w którym przechowywane są pliki źródłowe.
W tej opcji obrazy można osadzać w wiki wykorzystując opcję "Wstawianie / edycja obrazu" w edytorze lub poprzez wklejenie obrazka skopiowanego do schowka z zewnętrznej strony WWW.
 

A.S.  

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Jak sprawić aby ważne informacje dotarły do użytkownika? Strona startowa.
Oct 23, 2013

IBM Connections jest systemem społecznościowym dla przedsiębiorstw.
Oznacza to, że użytkownicy biznesowi, którzy wdrożyli to rozwiązanie otrzymali możliwość wykorzystania wybranych funkcjonalności spotykanych dotychczas w internetowych serwisach społecznościowych dla użytkowników indywidualnych do usprawnienia współpracy w ramach swojej organizacji.
Takimi społecznościowymi elementami są w Connections m.in. społeczności, obszary wiki, fora dyskusyjne ale także możliwość śledzenia i  rekomendacji ("lubię to").
Przymiotnik "społecznościowy" oznacza także, że użytkownik ma całkowitą swobodę w wyborze treści, którą jest zainteresowany.
Sam komponuje własną stronę główną (widżety), sam decyduje, do jakich społeczności dołącza, jakie treści śledzi etc.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie podejście ma określone konsekwencje i może być źródłem problemów.

Spójrzmy na konkretny przykład:
Zarząd firmy wymaga aby informacja na temat wejścia w życie nowych zarządzeń i ich zmian docierała do wszystkich pracowników.

W organizacji, w której podstawowym narzędziem komunikacji jest poczta elektroniczna (email) problem rozwiązuje się poprzez wysłanie powiadomienia do wszystkich pracowników (przy założeniu, że każdy pracownik posiada swój firmowy adres email oczywiście).
Inna opcja to po prostu publikacja odpowiedniego komunikatu na stronie startowej intranetu.
Pozostaje jeszcze trzecie "analogowe" rozwiązanie - wykorzystanie zwykłej tablicy ogłoszeń firmowych (w większości firm, które znam ciągle funkcjonuje).

Co jednak w przypadku gdy nasz intranet jest intranetem społecznościowym działającym na platformie IBM Connections?
Pamiętajmy, że nie ma tu jednej centralnej, statycznej strony głównej prezentującej te same treści dla każdego użytkownika. To on sam decyduje o tym co jest dla niego interesujące.
Jak mieć pewność, że ważne informacje zarządu dotarły do niego?

Można oczywiście zawsze wysłać komunikat za pomocą poczty elektronicznej. To jednak sposób, który nie wykorzystuje funkcji społecznościowych platformy.

Wydawałoby się, że rozwiązaniem jest utworzenie w IBM Connections specjalnej społeczności (np. "Prace Zarządu") i dodanie do członków społeczności wcześniej utworzonej grupy (w Active Directory lub Domino Directory w zależności od architektury środowiska), do której dodano wszystkich pracowników firmy. Wtedy treści w niej publikowane byłyby dostępne dla całej organizacji. Jako narzędzia można w tym celu użyć funkcjonalności Blogu lub po prostu Aktualizacji Statusów.
Jest jednak jeden podstawowy problem - bycie członkiem jakiejś społeczności nie oznacza, że treści w niej publikowane pojawią się w widoku "Śledzę" na stronie głównej Connections. Aby tak się stało konieczne jest włączenie przez użytkownika opcji "Śledzę". Tego jednak nie da się w prosty sposób wymusić. Zatem zabrnęliśmy w ślepą uliczkę? Niekoniecznie.

Na podstawie doświadczeń i potrzeb naszych klientów opracowaliśmy dedykowaną, zintegrowaną z IBM Connections, aplikację działającą na platformie IBM Domino (z zastosowaniem XPages), która może pełnić rolę strony startowej (nie mylić z komponentem Strona Główna) dla IBM Connections.
Administrator, w konfiguracji aplikacji, definiuje jakie treści (z jakich komponentów Connections) są prezentowane na stronie startowej. Ustawiając np. Aktualizacje Statusów ze społeczności "Prace Zarządu" jako źródło danych powodujemy, że każdy użytkownik po zalogowaniu się do IBM Connections widzi np. komunikaty zarządu.
Oczywiście na stronie startowej można umieścić wiele sekcji i każda z nich może prezentować informacje pochodzące z innego komponentu IBM Connections.


Oto przykład kompozycji strony startowej dla IBM Connections przy wykorzystaniu naszej aplikacji


A.S.

Tagi:
Komentarze (0)
IBM Connections - poradnik Community Managera. Prawo do tworzenia społeczności - strategie.
Oct 21, 2013

Społeczności rozumiane jako wirtualne środowiska pracy grupy osób powiązanych ze sobą podobnymi obowiązkami, kompetencjami, funkcjami, osób pracujących w tym samym dziale lub lokalizacji czy wreszcie mających podobne zainteresowania, są kluczowym elementem systemu IBM Connections.

To właśnie dzięki funkcjonalności społeczności organizacja wdrażająca wspomnianą platformę może odblokować (uwolnić) potencjał innowacji czy kreatywności pracowników.

W IBM Connections domyślnie każdy użytkownik może tworzyć społeczności, których automatycznie staje się właścicielem. Warto jednak zastanowić się czy taka strategia jest korzystna z punktu widzenia organizacji.

Argumentami przemawiającymi za takim podejściem są m.in.:

 • szybki rozwój środowiska mierzony np. ilością społeczności
 • szybki wzrost zasobów informacyjnych (treści) dostępnych na platformie
 • szybsza adopcja narzędzia w organizacji
 • likwidacja "silosów informacyjnych"
 • powstawanie nowych połączeń informacyjnych

Wśród wad można wymienić:

 • niższą jakość informacji
 • możliwość powielania się informacji (np. wiele społeczności zogniskowanych wokół tego samego tematu)
 • chaos informacyjny (trudno zidentyfikować źródła informacji o wysokiej jakości)

W IBM Connections administrator może jednak ograniczyć prawo do tworzenia nowych społeczności do grupy wybranych osób. I tu również możemy wymienić wady i zalety takiego podejścia.

Zalety to:

 • uniknięcie chaosu informacyjnego
 • zapewnienie wyższej jakości informacji
 • lepsze planowanie struktury źródeł informacji

Wadami są natomiast:

 • powielenie "starego podejścia" do zasobów informacyjnych i komunikacji (kontrola) zniechęcającego użytkowników do nowej platformy
 • niewykorzystanie w pełni korzyści oferowanych przez funkcje społecznościowe narzędzia.

Jak widać każde z dwóch podejść niesie ze sobą określone konsekwencje i trudno jednoznacznie określić którekolwiek z nich lepszym dla organizacji.

Niemniej jednak na bazie dotychczasowych doświadczeń wydaje się, że ograniczenie prawa do tworzenia społeczności niesie ze sobą mniejsze ryzyko porażki projektu.
W dłuższym okresie korzyści płynące z odblokowania innowacyjności i kreatywności pracowników mogą zostać przytłumione negatywnymi konsekwencjami powodowanymi przez chaos informacyjny i niską jakość informacji. Po początkowym okresie gwałtownego wzrostu liczby społeczności i zainteresowania użytkowników mogą wystąpić problemy z identyfikacją wiarygodnych zasobów informacyjnych. Także wysiłek redaktorów (właścicieli społeczności) może zostać zmarnowany w sytuacji kiedy działa wiele społeczności powielających te same informacje. Z jednej strony nastąpi zatem stopniowy odwrót czytelników od platformy, a z drugiej stracą motywację sami redaktorzy.

Z kolei ograniczenie prawa do tworzenia społeczności do osób, które tradycyjnie występują wysoko w hierarchii organizacyjnej (tendencja) może przyczynić się do odbioru narzędzia przez pracowników jako nowego wcielenia "klasycznego" intranetu (kadra zarządzająca informuje - pracownicy czytają).

Stąd też wydaje się, że najlepszą strategią jest zdefiniowanie grupy osób, którym początkowo przydzielone zostanie prawo tworzenia społeczności, a następnie stopniowe i systematyczne jej rozszerzanie o kolejne osoby - liderów zidentyfikowanych przez ich aktywność na platformie. Ważne jest aby do pierwotnej grupy "wybrańców" włączyć osoby spośród pracowników niższego szczebla cieszące się autorytetem z racji ich doświadczenia (eksperci), osiągnięć (liderzy) lub aktywności nieformalnej (animatorzy). Samo prawo do tworzenia własnych społeczności może być w takim podejściu traktowane jako element motywujący. Warto zastanowić się jak taki, powstały niejako przy okazji wdrożenia, system motywujący zorganizować i wykorzystać mając na uwadze następne kilka lat.

 

A.S.
Tagi:
Komentarze (0)
Konferencja GET CONNECTED 2013 już za nami...
Jun 21, 2013
W dniach 17-19 czerwca 2013 r. w Kazimierzu Dolnym odbyła się doroczna konferencja dla aktualnych i potencjalnych użytkowników oprogramowania IBM z rodziny ICS (IBM Collaboration Solutions). Była to świetna okazja do zapoznania się z nowościami w ofercie IBM Software i wymiany doświadczeń. Wśród prezentowanych rozwiązań mogliśmy zobaczyć m.in. IBM Connections 4.5, IBM Notes Domino 9 i najnowszy produkt w rodzinie - Kenexa (oprogramowanie oferowane w modelu SaaS wspomagające pracę działu HR).

Ze własnej obserwacji mogę stwierdzić, że mimo odbywających się niemal równolegle dwóch, w pewnym zakresie konkurencyjnych, konferencji ( "Miasta w Internecie" w Gdańsku i "Gartner IT Leadership Trends 2013" w Warszawie) frekwencja dopisała. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że wśród uczestników pojawiły się nowe organizacje używające lub zainteresowane ICS reprezentowane zarówno przez IT jak i osoby z tzw. "biznesu".

Epacta SI jako srebrny partner konferencji prezentowała swoje dokonania w zakresie integracji aplikacji intranetowych stworzonych w technologii XPages z systemem IBM Connections (temat wystąpienia: "Intranet społecznościowy. XPages i IBM Connections razem – przykłady integracji.").

Zachęcamy do zalogowania się w serwisie Greenhouse i pobrania udostępnionej tam prezentacji w formie pliku .pdf.

Nie mogę też pominąć faktu nagrodzenia przez IBM Polska m.in. naszej firmy wyróżnieniem za najbardziej innowacyjne wdrożenie oprogramowania ICS w Polsce w 2013 r. (nagroda przyznawana wspólnie użytkownikowi i partnerowi IBM, który zrealizował wdrożenie). Przy tej okazji oczywiście serdeczne gratulacje dla naszego Klienta - regionalnego operatora telekomunikacyjnego z Wielkopolski.

Równie ważne jak nagroda były dla nas niezwykle ciekawe dyskusje na temat technologii (i nie tylko) toczone w uroczych "okolicznosciach przyrody".

Do zobaczenia za rok!
Tagi:
Komentarze (2)