Ta strona używa ciasteczek ("cookies"). Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.  Dowiedz się więcej tutaj.
Wpisy w blogu oznaczone tagiem "społeczność"
IBM Connections - poradnik Community Managera. Prawo do tworzenia społeczności - strategie.
Oct 21, 2013

Społeczności rozumiane jako wirtualne środowiska pracy grupy osób powiązanych ze sobą podobnymi obowiązkami, kompetencjami, funkcjami, osób pracujących w tym samym dziale lub lokalizacji czy wreszcie mających podobne zainteresowania, są kluczowym elementem systemu IBM Connections.

To właśnie dzięki funkcjonalności społeczności organizacja wdrażająca wspomnianą platformę może odblokować (uwolnić) potencjał innowacji czy kreatywności pracowników.

W IBM Connections domyślnie każdy użytkownik może tworzyć społeczności, których automatycznie staje się właścicielem. Warto jednak zastanowić się czy taka strategia jest korzystna z punktu widzenia organizacji.

Argumentami przemawiającymi za takim podejściem są m.in.:

 • szybki rozwój środowiska mierzony np. ilością społeczności
 • szybki wzrost zasobów informacyjnych (treści) dostępnych na platformie
 • szybsza adopcja narzędzia w organizacji
 • likwidacja "silosów informacyjnych"
 • powstawanie nowych połączeń informacyjnych

Wśród wad można wymienić:

 • niższą jakość informacji
 • możliwość powielania się informacji (np. wiele społeczności zogniskowanych wokół tego samego tematu)
 • chaos informacyjny (trudno zidentyfikować źródła informacji o wysokiej jakości)

W IBM Connections administrator może jednak ograniczyć prawo do tworzenia nowych społeczności do grupy wybranych osób. I tu również możemy wymienić wady i zalety takiego podejścia.

Zalety to:

 • uniknięcie chaosu informacyjnego
 • zapewnienie wyższej jakości informacji
 • lepsze planowanie struktury źródeł informacji

Wadami są natomiast:

 • powielenie "starego podejścia" do zasobów informacyjnych i komunikacji (kontrola) zniechęcającego użytkowników do nowej platformy
 • niewykorzystanie w pełni korzyści oferowanych przez funkcje społecznościowe narzędzia.

Jak widać każde z dwóch podejść niesie ze sobą określone konsekwencje i trudno jednoznacznie określić którekolwiek z nich lepszym dla organizacji.

Niemniej jednak na bazie dotychczasowych doświadczeń wydaje się, że ograniczenie prawa do tworzenia społeczności niesie ze sobą mniejsze ryzyko porażki projektu.
W dłuższym okresie korzyści płynące z odblokowania innowacyjności i kreatywności pracowników mogą zostać przytłumione negatywnymi konsekwencjami powodowanymi przez chaos informacyjny i niską jakość informacji. Po początkowym okresie gwałtownego wzrostu liczby społeczności i zainteresowania użytkowników mogą wystąpić problemy z identyfikacją wiarygodnych zasobów informacyjnych. Także wysiłek redaktorów (właścicieli społeczności) może zostać zmarnowany w sytuacji kiedy działa wiele społeczności powielających te same informacje. Z jednej strony nastąpi zatem stopniowy odwrót czytelników od platformy, a z drugiej stracą motywację sami redaktorzy.

Z kolei ograniczenie prawa do tworzenia społeczności do osób, które tradycyjnie występują wysoko w hierarchii organizacyjnej (tendencja) może przyczynić się do odbioru narzędzia przez pracowników jako nowego wcielenia "klasycznego" intranetu (kadra zarządzająca informuje - pracownicy czytają).

Stąd też wydaje się, że najlepszą strategią jest zdefiniowanie grupy osób, którym początkowo przydzielone zostanie prawo tworzenia społeczności, a następnie stopniowe i systematyczne jej rozszerzanie o kolejne osoby - liderów zidentyfikowanych przez ich aktywność na platformie. Ważne jest aby do pierwotnej grupy "wybrańców" włączyć osoby spośród pracowników niższego szczebla cieszące się autorytetem z racji ich doświadczenia (eksperci), osiągnięć (liderzy) lub aktywności nieformalnej (animatorzy). Samo prawo do tworzenia własnych społeczności może być w takim podejściu traktowane jako element motywujący. Warto zastanowić się jak taki, powstały niejako przy okazji wdrożenia, system motywujący zorganizować i wykorzystać mając na uwadze następne kilka lat.

 

A.S.
Tagi:
Komentarze (0)