Ta strona używa ciasteczek ("cookies"). Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.  Dowiedz się więcej tutaj.
Wpisy w blogu oznaczone tagiem "strona startowa"
IBM Connections - poradnik Community Managera. Jak sprawić aby ważne informacje dotarły do użytkownika? Strona startowa.
Oct 23, 2013

IBM Connections jest systemem społecznościowym dla przedsiębiorstw.
Oznacza to, że użytkownicy biznesowi, którzy wdrożyli to rozwiązanie otrzymali możliwość wykorzystania wybranych funkcjonalności spotykanych dotychczas w internetowych serwisach społecznościowych dla użytkowników indywidualnych do usprawnienia współpracy w ramach swojej organizacji.
Takimi społecznościowymi elementami są w Connections m.in. społeczności, obszary wiki, fora dyskusyjne ale także możliwość śledzenia i  rekomendacji ("lubię to").
Przymiotnik "społecznościowy" oznacza także, że użytkownik ma całkowitą swobodę w wyborze treści, którą jest zainteresowany.
Sam komponuje własną stronę główną (widżety), sam decyduje, do jakich społeczności dołącza, jakie treści śledzi etc.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że takie podejście ma określone konsekwencje i może być źródłem problemów.

Spójrzmy na konkretny przykład:
Zarząd firmy wymaga aby informacja na temat wejścia w życie nowych zarządzeń i ich zmian docierała do wszystkich pracowników.

W organizacji, w której podstawowym narzędziem komunikacji jest poczta elektroniczna (email) problem rozwiązuje się poprzez wysłanie powiadomienia do wszystkich pracowników (przy założeniu, że każdy pracownik posiada swój firmowy adres email oczywiście).
Inna opcja to po prostu publikacja odpowiedniego komunikatu na stronie startowej intranetu.
Pozostaje jeszcze trzecie "analogowe" rozwiązanie - wykorzystanie zwykłej tablicy ogłoszeń firmowych (w większości firm, które znam ciągle funkcjonuje).

Co jednak w przypadku gdy nasz intranet jest intranetem społecznościowym działającym na platformie IBM Connections?
Pamiętajmy, że nie ma tu jednej centralnej, statycznej strony głównej prezentującej te same treści dla każdego użytkownika. To on sam decyduje o tym co jest dla niego interesujące.
Jak mieć pewność, że ważne informacje zarządu dotarły do niego?

Można oczywiście zawsze wysłać komunikat za pomocą poczty elektronicznej. To jednak sposób, który nie wykorzystuje funkcji społecznościowych platformy.

Wydawałoby się, że rozwiązaniem jest utworzenie w IBM Connections specjalnej społeczności (np. "Prace Zarządu") i dodanie do członków społeczności wcześniej utworzonej grupy (w Active Directory lub Domino Directory w zależności od architektury środowiska), do której dodano wszystkich pracowników firmy. Wtedy treści w niej publikowane byłyby dostępne dla całej organizacji. Jako narzędzia można w tym celu użyć funkcjonalności Blogu lub po prostu Aktualizacji Statusów.
Jest jednak jeden podstawowy problem - bycie członkiem jakiejś społeczności nie oznacza, że treści w niej publikowane pojawią się w widoku "Śledzę" na stronie głównej Connections. Aby tak się stało konieczne jest włączenie przez użytkownika opcji "Śledzę". Tego jednak nie da się w prosty sposób wymusić. Zatem zabrnęliśmy w ślepą uliczkę? Niekoniecznie.

Na podstawie doświadczeń i potrzeb naszych klientów opracowaliśmy dedykowaną, zintegrowaną z IBM Connections, aplikację działającą na platformie IBM Domino (z zastosowaniem XPages), która może pełnić rolę strony startowej (nie mylić z komponentem Strona Główna) dla IBM Connections.
Administrator, w konfiguracji aplikacji, definiuje jakie treści (z jakich komponentów Connections) są prezentowane na stronie startowej. Ustawiając np. Aktualizacje Statusów ze społeczności "Prace Zarządu" jako źródło danych powodujemy, że każdy użytkownik po zalogowaniu się do IBM Connections widzi np. komunikaty zarządu.
Oczywiście na stronie startowej można umieścić wiele sekcji i każda z nich może prezentować informacje pochodzące z innego komponentu IBM Connections.


Oto przykład kompozycji strony startowej dla IBM Connections przy wykorzystaniu naszej aplikacji


A.S.

Tagi:
Komentarze (0)