Ta strona używa ciasteczek ("cookies"). Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.  Dowiedz się więcej tutaj.
Wpisy w blogu oznaczone tagiem "wiki"
IBM Connections - poradnik Community Managera. Wiki - osadzanie obrazów / zdjęć.
Oct 31, 2013

Ważnym komponentem IBM Connections są obszary wiki. Można je wykorzystać w organizacji na wiele sposobów zarówno jako komponenty samodzielne jak i będące elementem społeczności. Oto tylko dwa przykłady:
- baza wiedzy (np. katalog produktów, informacje techniczne na temat produktów)
- środowisko do zespołowej pracy z dokumentami (np. budowa agendy spotkania, dokumentacja projektu).

W pracy z obszarami wiki często wykorzystuje się ilustracje lub zdjęcia (obrazy), które są osadzane w treści strony.


Edycja strony wiki z zaznaczoną ikoną wstawiania obrazów


Okno dialogowe wstawiania obrazu - plik zewnętrzny


Okno dialogowe wstawiania obrazu - załącznik strony wiki


W IBM Connections redaktor wiki może skorzystać z plików graficznych, które są:
- dołączone do strony wiki jako załączniki
- dodane do plików społeczności lub folderu współdzielonego ze społecznością
- dodane do komponentu Galeria Multimediów społeczności lub
- przechowywane poza systemem IBM Connections.

Każdy z tych sposobów pracy ma swoje wady i zalety, z których warto sobie zdawać sprawę przed rozpoczęciem edycji.

Sposób 1 - załączniki w Wiki


Zdjęcia w opisany sposób dodaje się pojedynczo. Nie ma możliwości wskazania jednorazowo wielu plików tak jak to ma miejsce w module Pliki. Usunięcie zdjęcia z treści dokumentu nie powoduje automatycznego usunięcia pliku z załączników strony wiki. Trzeba to zrobić oddzielnie.

Sposób 2 - pliki społeczności


W tym rozwiązaniu można jednorazowo dodawać wiele plików co z jednej strony skraca czasochłonność, ale z drugiej strony więcej czasu trzeba poświęcić na samo wstawianie zdjęć do wiki bowiem każdorazowo należy skopiować adres URL konkretnej wersji pliku zdjęcia. Prace można sobie ułatwić otwierając komponent Pliki w oddzielnym oknie przeglądarki i przełączać okna po skopiowaniu URL obrazka.
Po dodaniu nowej wersji pliku zdjęcia w komponencie Pliki społeczności (lub folderze współdzielonym ze społecznością) samo zdjęcie osadzone w dokumencie wiki nie zmieni się.
Uwaga: każde wyświetlenie strony z tak osadzonymi zdjęciami będzie odnotowane we właściwościach każdego pliku (zakładka "Informacje o tym pliku") jako pobranie.
Może to skutkować jednak wolniejszym ładowaniem się obrazków na stronie.

Sposób 3 - pliki w Galerii Multimediów społeczności


Należy pamiętać, że usuniecie źródłowego zasobu z galerii spowoduje, że zdjęcie / obrazek nie wyświetli się na stronie wiki. Podobny błąd wystąpi gdy plik źródłowy zostanie zastąpiony innym (opcja "Zastąp" w Galerii Multimediów).
Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość osadzania miniatur zdjęć automatycznie generowanych przez komponent Galerii Multimediów. W tym celu należy wykorzystać adres URL miniatury, a nie zdjęcia źródłowego, które także jest dostępne w galerii.
Niestety pliki do Galerii Multimediów można dodawać tylko pojedynczo.
W przypadku osadzania na stronie wiki miniatur z galerii wyświetlenie strony nie będzie odnotowane we właściwościach pliku źródłowego. Jeśli jednak osadzony zostanie obrazek odwołujący się do pliku źródłowego w galerii (nie miniatury) statystyka pobierania pliku (zakłada "Informacje o tym pliku") będzie aktualizowana.

Sposób 4 - pliki zewnętrzne


W takim rozwiązaniu właściciel obszaru wiki nie ma kontroli nad zasobami plików graficznych (oczywiście poza przypadkiem gdy zarządza zewnętrznym źródłem tychże).
Pliki graficzne osadzone w ten sposób w wiki nie są w żaden sposób przechowywane w IBM Connections. Po otwarciu strony system po prostu wyświetla zasób przechowywany pod wprowadzonym adresem URL. Należy tym samym pamiętać, że po usunięciu pliku źródłowego zdjęcie nie zostanie wyświetlone. Podobna sytuacja będzie miała miejsce gdy użytkownik otwierający wiki nie ma uprawnień do systemu, w którym przechowywane są pliki źródłowe.
W tej opcji obrazy można osadzać w wiki wykorzystując opcję "Wstawianie / edycja obrazu" w edytorze lub poprzez wklejenie obrazka skopiowanego do schowka z zewnętrznej strony WWW.
 

A.S.  

Tagi:
Komentarze (0)